Jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do utwardzania szczególnie intensywnie eksploatowanych nawierzchni jest kostka brukowa. Wybiera się ją z uwagi na wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie, zarysowanie bądź pękanie, a także niską nasiąkliwość oraz dobrą estetykę związaną z bogactwem dostępnych wybarwień i kształtów. Proces układania kostki wymaga jednak nie tylko właściwego przygotowania podłoża czy zachowania liniowości i prawidłowego wypoziomowania, ale także oznacza konieczność dopasowania poszczególnych elementów do geometrii utwardzanego obszaru. Nieuchronnie pociąga to za sobą dość często cięcie kostki brukowej. Proces ten nie może być jednak wykonywany bez odpowiednich urządzeń. Przekonajmy się, jak można ciąć kostkę.
Przecinarki mechaniczne
Podstawowym narzędziem potrzebnym podczas układania kostki betonowej jest urządzenie w postaci przecinarki mechanicznej. Dzięki silnemu naciskowi noża z krawędzią tnącą o wysokiej twardości każdy element może być przepołowiony prostoliniowo pod dowolnym kątem. Przy użyciu specjalnych przystawek możliwe będzie również cięcie po łuku. Przecinarki mogą pracować z kostką o różnej grubości, a cały proces dzięki odpowiedniej dźwigni nie wymaga znacznej siły fizycznej. Zaletą przecinarek ręcznych jest cicha praca i brak uciążliwego pylenia.
Przecinarki tarczowe
W miejscach, gdzie niezbędne okaże się wykonanie nacięć w już ułożonej nawierzchni lub bardzo szybkiego docięcia poszczególnych elementów, nieocenione okażą się przecinarki tarczowe. Są one wyposażone w tarcze z nasypem diamentowym oraz system podawania wody, która nie tylko ogranicza generowaną temperaturę i zużycie elementu roboczego, ale też zapobiega znacznemu pyleniu. Napędzane wydajnymi silnikami spalinowymi przecinarki jezdne mogą też być stosowane do litego betonu np. przy wykonywaniu dylatacji, a także użyte do cięcia asfaltu, choćby przy przygotowaniu do wypełniania ubytków.