Do ułożenia estetycznego i solidnego krawężnika potrzebne są nie tylko umiejętności, ale także odpowiednie narzędzia brukarskie. Poniżej opisujemy te, które odgrywają pierwszoplanową rolę w realizacji tego zadania.
Wózek brukarski
Jeden z podstawowych sprzętów w pracy brukarza. Niezależnie od tego, czy chodzi o kostkę brukową, czy właśnie o krawężniki, przenoszenie ciężkich materiałów w miejsce, w którym mają zostać ułożone, bez korzystania z wózka może stać się bardzo trudnym zadaniem. Sam wózek, pomimo bardzo wytrzymałej konstrukcji, jest lekki i łatwy w obsłudze.
Szalunki ślizgowe
Służą do szalowania, czyli nadawania kształtu murkowi oporowemu, wykonywanemu podczas układania krawężnika. Te narzędzia brukarskie znacząco przyśpieszają pracę, ponieważ długość szalunku wynosi półtora metra. Można je regulować w poziomie i pionie, dostosowując do aktualnych potrzeb. Szalunki ślizgowe, dodajmy jeszcze, przeznaczone są do obsługi dwuosobowej.
Chwytaki brukarskie
Chwytaki służą do przenoszenia i ustawiania krawężników, ale nie tylko ich. Mogą przydać się również podczas przenoszenia innych materiałów, na przykład płyt ażurowych. Występują w różnych wersjach:
- chwytaki ręczne – przeznaczone do obsługi dwuosobowej i przenoszenia materiałów o ciężarze nieprzekraczającym stu kilogramów,
- chwytaki zawieszane – przeznaczone do przenoszenia i ustawiania krawężników przy lince do tyczenia, obsługiwane przez jedną osobę, ale zawieszane na maszynach z funkcją podnoszenia, takich jak koparka albo dźwig, mogących przenosić kilkusetkilogramowe ciężary.
Przecinaki brukarskie
Nazywane także gilotynami. Łatwe w obsłudze narzędzia, dzięki którym precyzyjnie rozłupiemy krawężniki, bloczki betonowe czy kostkę brukową na takie kawałki, jakich akurat potrzebujemy. Przecinaki dostępne są z ostrzami o różnych parametrach. Mogą być jezdne, wyposażone w silnik benzynowy, jak i mechaniczne, wykorzystujący siłę ludzkich mięśni.