Utwardzanie nawierzchni pozwala na uzyskanie podłoża, które będzie nie tylko estetyczne, ale także odporne na uszkodzenia powstające w wyniku intensywnej eksploatacji, pomoże w odprowadzaniu wody opadowej, eliminując ryzyko tworzenia się kałuż i zastoisk, a także okaże się stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Sposobem na osiągnięcie znakomitych efektów przy niezbyt wysokich nakładach jest ułożenie kostki brukowej. Przekonajmy się, z czego się ją produkuje i sprawdźmy, jak przebiega ten proces.
Z czego powstaje kostka brukowa?
Kostka brukowa jest wytwarzana z betonu powstającego przez połączenie cementu zapewniającego odpowiednią wytrzymałość gotowego wyrobu, a także kruszywa o starannie dobranym uziarnieniu – najczęściej jest to piasek o granulacji 1/3, a także żwir 2/8 i 8/16, choć różni producenci wybierają rozmaite połączenia w zależności od parametrów użytkowych kostki i jej wyglądu. Konieczne jest też użycie wody oraz popiołów lotnych, ułatwiających uzyskanie optymalnych parametrów procesu hydratacji, jak również dodatków i domieszek m.in. plastyfikatorów, jak również barwników, które umożliwiają osiągnięcie odpowiedniego koloru gotowego wyrobu. Wszystkie składniki są łączone w odpowiednich proporcjach i starannie mieszane.
Jak produkuje się kostkę brukową?
Wytrzymałość kostki, a także jej parametry użytkowe i wygląd zależą nie tylko od użytych składników, ale również od ich właściwego rozprowadzenia w formach. Dla uzyskania najlepszych efektów wykorzystuje się technologię wibroprasowania. Podczas tej operacji następują dwa procesy – jeden związany jest z zagęszczaniem mieszanki dzięki intensywnym wibracjom, drugi polega na zastosowaniu siły ściskającej, która ułatwia pozbywanie się cząsteczek powietrza z powstałej masy oraz daje lepsze wypełnienie form. Kolejnym etapem produkcji jest dojrzewanie mieszanki mające miejsce w komorze waporyzacyjnej. Kostka jest też zwykle poddawana impregnacji, zmniejszającej nasiąkliwość i poprawiającej odporność na zanieczyszczenia. Nierzadko specjalnie uszlachetniana jest jej powierzchnia np. przez groszkowanie. Samodzielne wykonanie kostki brukowej o dobrych parametrach użytkowych jest niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu.