Utwardzanie nawierzchni jest niezbędne dla zachowania w możliwie dobrym stanie podłoża znajdującego się w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego lub kołowego. Wśród rozwiązań, które cieszą się dużą popularnością, jest wyłożenie powierzchni ścieżek, chodników, podjazdów, ulic czy placów kostką. Jest ona estetyczna, daje możliwość tworzenia ciekawych wizualnie aranżacji, pozwala na utrzymanie czystości z uwagi na niewielką nasiąkliwość oraz gwarantuje wysoką trwałość za sprawą niskiej ścieralności. Do wykonania prac brukarskich konieczna będzie jednak ekipa wyposażona w odpowiedni sprzęt. Jednym z narzędzi, bez których trudno się obejść przy układaniu oraz remontowaniu nawierzchni wykonanej z kostki betonowej lub kamiennej jest wyważak brukarski. Przekonajmy się, czym jest to urządzenie i sprawdźmy, jak działa.
Zastosowania wyważaka brukarskiego
Wyważak brukarski nazywany też łomem brukarskim jest stosowany do pozycjonowania kostki lub płyt podczas ich układania, a także wyjmowania w razie konieczności naprawy nawierzchni. Jest używany wraz z imakiem oraz młotkiem brukarskim. Przy pomocy wyważaka, wkładanego w szczeliny między kostkami, przemieszcza się je, tworząc przestrzeń do użycia imaka. W tym celu niezbędne jest dopasowanie rozstawu jego szczęk, a następnie wsunięcie w przerwy znajdujące się po obu stronach kostki, która ma zostać wyciągnięta. Aby mogły one w pełni uchwycić element, imak musi zwykle zostać dobity z użyciem młotka brukarskiego. Kolejnym etapem pracy jest wyciągnięcie kostki do góry, a cała sprawnie przeprowadzona operacja może być ukończona szybciej niż w minutę.
Jak jest zbudowany wyważak brukarski?
Wyważak brukarski to urządzenie o niezwykle prostej konstrukcji, lecz wysokiej skuteczności. Składa się ono z wydłużonego elementu wykonanego ze stalowego profilu o dużej wytrzymałości na zginanie i skręcanie z uchwytami, pozwalającymi na pewne trzymanie urządzenia. Dodatkiem jest podnóżek, umożliwiający dopchnięcie go w czasie wyważania. Częścią roboczą jest dokręcane przy użyciu śruby ostrze, które wprowadza się do szczeliny między kostkami. Może ono mieć różną szerokość, zależnie od używanego materiału.